Case IH - Oferta Pras Case IH | Jak przygotować materiał do belowania? Odpowiadają specjaliści Case IH.
Priorytetowe wsparcie w wymiarze premium MAXSERVICE 00800 227344 00

Jak przygotować materiał do belowania?

Jak przygotować materiał do belowania?

Materiał do belowania może być przygotowywany na różne sposoby, w zależności od własnych preferencji oraz dostępnego wyposażenia. Najbardziej pożądane bele są formowane, gdy materiał może być cięty, kondycjonowany i gromadzony w odpowiedniej wielkości pokosach.

Umożliwia to operatorowi zygzakowanie i odpowiednie rozmieszczenie materiału w prasie do belowania, co pozwala formować zwarte i jednorodne bele. Cięcie zbioru tak długo, jak to możliwe. W przypadku większości zbiorów dłuższy materiał jest łatwiejszy do belowania, dzięki czemu bele są lepiej wykonane i bardziej odporne na czynniki atmosferyczne. Nie wolno zbyt długo kondycjonować materiału, szczególnie roślin strączkowych, takich jak lucerna i koniczyna. Zbyt długie kondycjonowanie powoduje, że liście wysychają zbyt szybko i łamią się w wyniku uszkodzeń, co powoduje straty. Jeśli bele będą przechowywane na zewnątrz, nadmierne rozdrobnienie łodyg spowoduje wchłanianie wilgoci.

Zbyt krótkie kondycjonowanie może również powodować psucie się bel, szczególnie w przypadku belowania roślin trzcinowych i innych materiałów o ciężkich łodygach. Bardzo suchy i śliski materiał, występujący czasami w przypadku łodyg kukurydzy, niektórych traw i różnych typów zbóż, można z powodzeniem belować, pod warunkiem, że materiał ten jest odpowiedniej długości.

 

Zwiędłe rośliny na kiszonkę

Materiał można ciąć i przygotowywać używając typowych narzędzi, takich jak kosiarki lub kosiarki z kondycjonerem i przetrząsaczo-zgrabiarki. Należy tworzyć jednorodne pokosy. Najlepszy jest równy i pełny pokos. Najlepsze warunki konserwacji uzyskuje się podczas belowania materiału o zawartości suchej masy w zakresie 40-60%.

 

Słoma

Odpowiedniej wielkości pełny pokos, tworzony przez duży kombajn, daje lepsze wyniki niż bardzo mały pokos. Szerokość pokosu można regulować przez dodanie deflektorów na osłonie wylotowej kombajnu, jak opisano poniżej. Wilgotność powinna wynosić poniżej 18%.

W przypadku pokosu słomy o dużej objętości należy upewnić się, że materiał nie gromadzi się pod tylną osią ciągnika ani pod zaczepem prasy do belowania. Po oderwaniu się może to spowodować zapchanie podbieracza i gardzieli prasy do belowania. W takich warunkach należy spróbować zbierać pokos w tym samym kierunku, w którym został ułożony przez kombajn, aby zapewnić bardziej równomierne podawanie materiału. Podczas belowania pokosów słomy w tym samym kierunku, w którym zostały ułożone przez kombajn, materiał jest połyskliwy. Patrząc w przeciwnym kierunku, pokos jest raczej matowy.

Aby dociskać materiał do podłoża, należy założyć brezent pod korpusem ciągnika i pod zaczepem. Następnie ustawić płytę osłony pokosu dostatecznie wysoko, aby nie spychała pokosu. W przypadku ciężkiego, zbitego, nierównego pokosu warto ograniczyć prędkość jazdy w razie konieczności, aby umożliwić podbieraczowi rozdzielanie zbitego materiału podczas podawania go do maszyny. Ograniczy to efekt zapychania podbieracza i obszaru podajnika.

Czytaj inne

skontaktuj się z najbliższym dilerem